Saga rodzinna najlepszym pomysłem na prezent dla mamy

Wielkimi krokami zbliża się magiczny okres Świąt Bożego Narodzenia. Jest to wyjątkowy czas, spędzany w gronie najbliższych. Z tej okazji, chcemy obdarować ważne osoby czymś wyjątkowym. Książka to bardzo dobry pomysł na prezent dla mamy na święta (https://www.taniaksiazka.pl/prezenty/najlepsze-prezenty-dla-mamy-na-swieta). Jak każda kobieta, lubi ona zagłębić się w splątane losy innych rodzin. ”Ósme życie” Nino Haratischwili to dwutomowa saga rodzinna, która w niezwykle emocjonujący sposób, opowiada losy kolejnych pokoleń rodu Jaszich.

Konsekwencje wyborów przodków

Akcja rozgrywa się na terenie Gruzji i narratorka przedstawia dzieje bohaterów na tle sytuacji politycznej i historycznej kraju. Autorka doskonale splata fakty z życiem konkretnej postaci. Bohaterka, Nica Jaszi, zaczyna historię swojej rodziny, cofając się do początków ubiegłego wieku. W tym czasie jej przodek wymyśla niezwykły przepis na czekoladę, dzięki czemu rozwija własną fabrykę. Jego córki mają wielkie plany, w których wspieraj je ojciec. Jednak życie napisało swój własny scenariusz. Jedna z nich, Stazja, która marzyła o karierze artystycznej w Paryżu, zostaje żoną żołnierza. Druga, piękna Kristine, zostaje kochanką wysoko postawionego polityka, co rozpocznie szereg nieprzewidywalnych zdarzeń, mających wpływ na kolejne pokolenia rodziny Jaszich. W drugim tomie poznajemy historię narratorki i jej siostry. Główna bohaterka, Nica, splata w jedną całość życiorysy wszystkich przodków. Zostawia za sobą ojczyznę, miłość i rodzinę, aby żyć wreszcie swoim życiem. Jednak dopiero siostrzenica Brilka uświadamia jej, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Dwunastolatka, która ma trudności w komunikacji z rówieśnikami i światem, odnajduje pasję w muzyce. Dziewczynka chce napisać sztukę z muzyką stworzoną przez inną kobietę z rodu Jaszich. Patrząc na Brilkę, Nica zaczyna rozumieć, że sama pragnie czuć te wszystkie emocje, które czuje ta młoda kobieta.

Wciągająca historia

„Ósme życie” to opowieść o konsekwencjach ludzkich wyborów, o zawiedzionych nadziejach, o różnych odcieniach miłości, o marzeniach. Całość to wielka epicka powieść dla każdej kobiety, która lubi zatopić się w pogmatwane losy innych.